Zmiana ustawy o dodatku węglowym

Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadziła ZMIANY DOTYCZĄCE PRZYZNANIA DODATKU WĘGLOWEGO. Najważniejsze zmiany wprowadzone znowelizowaną ustawą to:

– jeden dodatek dla wszystkich gospodarstw mieszkujących pod tym samym adresem;
– w przypadku złożenia wniosku o dodatek węglowy przez kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem, dodatek otrzyma wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy;|
wydłużenie terminu rozpatrywania wniosku z 30 do 60 dni;
dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.